Bielawa czyli miejscowość bogata w tereny historyczno-turystyczne

Jakie atrakcje czekają na turystów w Bielawie? Bielawa to niewątpliwie bardzo ciekawe miasteczko znajdujące się u podnóży Sudetów, niestety nieco jednak zapomniane.

Całkowicie niesłusznie- wbrew pozorom jest ono bogate w różnego rodzaju zabytki oraz ciekaw miejsca. Dlatego też wychodząc naprzeciw waszym pytaniom, postanowiliśmy wspólnie z wami przyjrzeć się, na jakie atrakcje możecie liczyć, odwiedzając Bielawę.

Bielawa miastem historycznym – to warto wiedzieć

Nazwa miasta wywodzi się od białej, kotłującej się wody potoku Bielawica, spływającego bezpośrednio z gór Sowich. Sama Bielawa po raz pierwszy wzmiankowana była już 1288 roku, jako posiadłość księcia Henryka IV Probusa.

Do najciekawszych zabytków Bielawy należą między innymi:

  • kościoły podwyższenia Świętego Ducha oraz wniebowzięcia NMP
  • villa Leśny Dworek, wybudowana w stylu tyrolskim jako restauracja i pensjonat
  • Park sanatoryjny z początku XX wieku
  • Willa przy ul. Korczaka 4 z 1904 r.- obecnie funkcjonuje w niej hotel Dębowy

Na jakie dodatkowe atrakcje możecie liczyć, odwiedzając Bielawę?

Bielawa to doskonały wręcz punkt wypadowy, jeżeli chcemy udać się na pieszą wycieczkę w góry Sowie.

Ponadto znajdą tu cos dla siebie również i amatorzy różnego rodzaju sportów wodnych, a to wszystko dzięki pobliskiemu jezioru Bielawskiemu- jest to sztuczny zbiornik retencyjny przystosowany do aktywnego wypoczynku- dzięki piaszczystej plaży, znajdą tam również coś dla siebie osoby lubiące się opalać.

Co ciekawe, wokół jeziora co roku odbywa się bieg Gladiatora- impreza dla osób lubiących biegi z przeszkodami, który może przypaść do gustu osobom lubiącym tego typu imprezy

One thought on “Bielawa czyli miejscowość bogata w tereny historyczno-turystyczne

Dodaj komentarz