Święto Piernika i Senioralia w Bielawie: Tradycje, zabawa i rękodzieło

W ostatnią sobotę września, 30 dnia tego miesiąca, przed Bielawskim Urzędem Miasta miała miejsce uroczysta ceremonia. Burmistrz miasta oficjalnie przekazał klucz do miasta wybranym osobom. Po tym akt, w rytm muzyki granej przez miejscową kapelę, wszyscy uczestnicy przemaszerowali korowodem po ulicach Bielawy. Na głowach mieli kapelusze, którymi sami z dumą ozdobili.

Korowód zakończył się w Parku Miejskim, gdzie odbywało się Święto Piernika. W tej części miasta zaplanowano najważniejsze koncerty. Na scenie pojawiły się lokalne grupy muzyczne – Bielanie, Nestor oraz duet Maryla i Wacław z Bielawy. Publiczność mogła także podziwiać występy zespołów Uciecho-Wianki z Ucechowa, Katarzynek z Ostroszowic oraz bielawskiej Czerwonej Jarzębiny. Ostatnim punktem była prezentacja najstarszej polskiej didżejki – DJ WIKI ze swoim energetycznym setem muzycznym.

Jednak nie tylko występy muzyczne przyciągały licznych mieszkańców. Przy stoiskach można było podziwiać rękodzieło przygotowane przez bielawskich seniorów. Demonstrując swoje hobby i pasje, prezentowali m.in. wyroby z szydełkowania, modele statków i wiele innych unikalnych przedmiotów.

Podczas Święta Piernika nie mogło zabraknąć oczywiście konkursów. Zorganizowano tradycyjne zawody w pieczeniu pierników i ozdabianiu kapeluszy. Cech Rzemiosł Różnych przeprowadził dodatkowo „Misterium chleba” w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Aura była idealna na takie wydarzenie. Dobry humor towarzyszył wszystkim uczestnikom. Na miejscu były dostępne różnego rodzaju przekąski, a także miejsca do odpoczynku i relaksu przy dobrej muzyce. Seniorzy mieli okazję dobrze się bawić i planują kontynuować świętowanie jeszcze w październiku podczas kolejnych senioraliów.