Hakerzy wykorzystują serwisy ogłoszeniowe do kradzieży z kont bankowych

Działania hakerów i oszustów, którzy wykorzystują rosnącą popularność platform ogłoszeniowych do manipulacji i kradzieży z kont bankowych, nie ustają mimo prowadzonych kampanii ostrzegawczych. Strategia tych przestępców polega często na kreowaniu fałszywych stron logowania do bankowości online.

Takim właśnie metoda, 23 sierpnia 2023 roku, doszło do kradzieży środków z konta 38-letniej kobiety mieszkającej na terenie powiatu ząbkowickiego. Przestępca poprzez zmanipulowane konto bankowe pokrzywdzonej, wziął pożyczkę na kwotę 10 tys. zł.

Poszkodowana, korzystając z popularnej platformy ogłoszeń, umieściła na niej informację o sprzedaży konkretnego przedmiotu. Wkrótce potem otrzymała komunikat od potencjalnego nabywcy, zawierający link do strony mającej służyć do pobrania zapłaty za sprzedany towar. Nieświadoma zagrożenia 38-latka skorzystała z przekierowania, które przeniosło ją na stronę imitującą interfejs bankowości internetowej.

Po zalogowaniu się na swoje rzekome konto, kobieta otrzymywała kolejne wiadomości od „banku”, którymi bez podejrzeń akceptowała. Po pewnym czasie zorientowała się, że na jej koncie została podjęta pożyczka, a następnie pieniądze natychmiast zostały przetransferowane na inny rachunek. O całym incydencie natychmiast poinformowała policję. Obecnie trwają czynności mające na celu ustalenie osoby odpowiedzialnej za ten czyn – relacjonuje Paweł Pitoń, reprezentant policji z Ząbkowic.