Bezpieczeństwo na drogach w Bielawie podniesione dzięki nowej inwestycji w narkotesty i alkomat

Podczas uroczystości Mikołajkowej, burmistrz Bielawy, Andrzej Hordyj, przekazał Komendantowi Powiatowemu Policji, inspektor Monice Kudle-Myślickiej, narkotesty oraz alkomat. Tym samym, 6 grudnia stał się dniem znaczącym dla policji z bielawskiego komisariatu, które otrzymało te niezbędne narzędzia pomagające w walce z prowadzeniem pojazdów pod wpływem substancji odurzających.

Narkotesty, które zostały przekazane w ręce funkcjonariuszy, mogą być wykorzystane przez wszystkie piony działalności policyjnej: Ogniwo Patrolowo-Interwencyjne, Wydział Ruchu Drogowego oraz Pion Kryminalny. Równocześnie, urządzenie do mierzenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu – alkomat – zostało umieszczone przy wejściu do miejscowej jednostki policji.

Alkomat umożliwia bezpłatne sprawdzenie stanu trzeźwości każdemu obywatelowi. To ważne narzędzie prewencyjne, które nie wiąże się z angażowaniem funkcjonariusza do pomocy. Podobne urządzenia funkcjonują także w innych miejscowościach powiatu – Dzierżoniowie i Pieszycach, gdzie doskonale się sprawdzają.

W dniach 13 i 14 grudnia, policjanci z Komisariatu Policji w Bielawie oraz funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili szereg działań kontrolno-edukacyjnych. W trakcie kontroli drogowej, mundurowi informowali kierowców o możliwości skorzystania z nieodpłatnego badania trzeźwości w jednostce policji, podkreślając jak ważnym jest, aby za kierownicą siedzieć tylko będąc zupełnie trzeźwym.

Osoby, które podczas kontroli spełniały wszystkie normy, otrzymywały drobne upominki od samorządu. Kierowcy, którzy zanotowali niewielkie wykroczenia, mieli możliwość wyboru: zapłacenie mandatu lub poświęcenie chwili na obejrzenie filmu profilaktycznego i pouczenie. Każdy wybierał tę drugą opcję.

Należy pamiętać, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem substancji działającej analogicznie do alkoholu karane jest surowo. Grozi za to do 2 lat pozbawienia wolności, nawiązka finansowa w wysokości 5000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat – przypomina nadkomisarz Marcin Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie.